اينوتكس (INOTEX)


www.inotex.com


نمايشگاه‌هاى بين‌المللى با گرايش‌هاي علمي-فناوري پل ارتباطى بين بازرگانان، فناوران، صنعت‌گران و محققين کشورهاى گوناگون مى‌باشندکه تنها براى نمايش کالاها و انجام مذاکرات تجارى پيرامون آنها برگزار نمى‌شوند، بلکه اطلاعات گوناگون در زمينه قيمت‌هاى رقابتى در سطح جهاني، آخرين استانداردهاى کيفي، آخرين پيشرفت‌هاى صنعتي، دستاوردهاى پژوهش علمى و ايده‌هاى اقتصادى - تکنولوژى نيز در خلال برگزارى نمايشگاه‌ها مورد تبادل قرار مى‌گيرند

به وجود آوردن زمينه مساعد جهت انجام ملاقات‌هاى سياسى و اقتصادى بين بلندپايگان کشورها، جهت ايجاد حسن تفاهم ميان آنها، بيانگر بعد ديگرى از فلسفه وجودى نمايشگاه‌هاى بين‌المللى مى‌باشد، تا جائى که امروزه اين نمايشگاه‌هاى بين‌المللى به‌صورت يکى از کارآمدترين ابزارها جهت گسترش و تعميق مناسبات سياسي، فرهنگى درآمده‌اند.

همچنين آشنائى مردم و متخصصين با تکنولوژى‌هاى مدرن و تکنيک‌هاى جديد در سطح جهانى، بالا بردن سطح کمى و کيفى توليد و آشنا ساختن کشورهاى مختلف با امکانات و استعدادهاى توليدى ، انگيزه ديگر برگزارى نمايشگاه بين‌المللى به شمار مى‌ آید.

در سال هاي اخير همواره اخبار مربوط به موفقيت‌هاي جمهوري اسلامي در حوزه هاي مختلف علمي و فناوري در سطح بين‌المللي منتشر شده است و موقعيت استراتژيك ايران، جمعيت ۷۵ ميليون نفري و منابع انساني مستعد، منابع و ذخاير خدادادي و... اين كشور را تبديل به يك فرصت ارزنده براي سرمايه‌گذاران و صاحبان تكنولوژي براي توسعه فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري آنها نموده است. اين ظرفيت‌ها فرصت مناسبي به منظور صادرات دانش و فناوري هاي داخلي به خارج از كشور و همچنين شناسايي توانمندي هاي ديگر كشورها در حوزه فناوري هاي نو و وارد كردن آن به داخل كشور فراهم شده است.

با توجه به فقدان نمايشگاهي بين‌المللي كه در برگيرنده تمامي حوزه‌هاي فناوري باشد، با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، مركز همكاري‌هاي فناوري و نوآوري و سفارت ج.ا.ايران در روسيه دو دوره نمايشگاه در سالهاي ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با همت پارك فناوري پرديس در كشور برگزار گرديد.

اولين نمایشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي پيشرفته با همكاري سفارت ج.ا.ايران در مسكو و با حضور بيش از ۸۰ نفر از متخصصین روسي در قالب ۵۲ شركت فناور به مدت سه روز، در اسفندماه سال ۱۳۹۰ در تهران برگزار گرديد. در اين نمايشگاه، شرکت‌های روس آخرین دستاوردها و توانمندی‌های خود را در زمینه‌هایی همچون فناوری اطلاعات و ارتباطات، انرژی، نفت و گاز، فناوری زیستی، هوافضا و ساخت تجهیزات به معرض نمایش گذاشتند.

با تكيه بر دستاوردهاي سال اول در كمك به تامين برخي از نيازهاي كشور در حوزه صنعتي و فناوري، «دومين نمايشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي پيشرفته»، از تاريخ ۷ لغايت ۹ اسفندماه ۹۱ در محل مركز آفرينش‌هاي كانون پرورش فكري (سالن حجاب) برگزار گرديد كه در آن ۱۲۰ نفر از متخصصين كشورهاي روسيه، بلاروس و اوكراين در قالب ۷۰ شركت حضور يافتند.

سومين دوره اين نمايشگاه با عنوان «اولين نمايشگاه بين‌المللي فناوري و نوآوري و سومين نمايشگاه بين‌المللي فناوري‌هاي پيشرفته» طي روزهاي دوم تا چهارم خردادماه سال 93 در محل دائمي نمايشگاههاي تهران برگزار گرديد. در اين دوره بيش از 60 شركت خارجي از 8 كشور جهان و 70 شركت دانش‌بنيان داخلي به عرضه توانمندي‌هاي فناورانه خود پرداختند. انعقاد بيش از 14 سند همكاري بين طرفهاي ايراني و خارجي از جمله دستاوردهاي دوره سوم برگزاري بوده است.