شما اینجا هستید.: خانهامکاناتمحیط شهریطرح جامع

محیط شهری

آخرین اخبار

06 مرداد 1393
طي سه ماهه اول سال 93، 4 شرکت دانش‌بنیان جدید به عضویت پارک فناوری پردیس درآمدند.
26 تیر 1393
صنایع ارتباطی آوا، واحد برتر در«طرح ملي شناسايي مديران جوان برتر صنعتگر و كارآفرين كشور»

طرح جامع

طرح جامع مشخصات تفصيلي پارك فناوري پرديس


مطالعات مكان يابي پارك:
مطالعات مكانيابي ايجاد پارك فناوري پرديس از آذرماه سال 1379 شروع شد و در نهايت در ارديبهشت ماه سال 1380 منجر به انتخاب نقطه‌اي در محدوده شهر جديد پرديس جهت احداث پارك شد. معيارهاي اصلي اين مكانيابي شامل: وجود ساختار علمي و فني مناسب، وجود زير ساخت صنعتي و اقتصادي مناسب، وجود زيرساختهاي شهري مناسب از قبيل شبكه‌هاي حمل و نقل (فرودگاه، راه‌آهن، اتوبان و …) شبكه‌هاي مخابراتي، برق، آب، فاضلاب و ….، وجود منابع لازم براي تأمين نيروي كار متخصص و پشتيباني‌كننده، نزديكي به بازارهاي منطقه‌اي، ملي و بين‌المللي، وجود اقليم مناسب (آب، هوا، محيط‌زيست و ….) و وجود زميني با قيمت و شرايط مناسب است.
پس از بررسي چندين نقطه در تهران و اطراف آن از قبيل شهر جديد پرند، شهر جديد هشتگرد و شهر جديد پرديس، در نهايت زميني در مجاورت سايت ماهواره به عنوان مكان ايجاد پارك انتخاب گرديد. اين مكان به لحاظ همجواري با محيط شهري پرديس و امكان استفاده از خدمات شهري و مسكوني اين شهر، همجواري با سايت ماهواره به عنوان يك مركز تحقيقاتي و ارتباطي، هم‌جواري با يك مركز دانشگاهي در حال ساخت، هم‌جواري با منطقه صنعتي خرمدشت و نزديكي به شهر صنعتي فيروزكوه و فاصله مناسب با تهران، همچنين شرايط مناسب زمين به لحاظ توپوگرافي، قيمت و اقليم، داراي مزيت‌هاي مناسبي جهت ايجاد پارك، مدنظر قرار گرفت. از طرف ديگر وجود يك اتوبان در حال ساخت سريع‌السير كه مي‌تواند ارتباط با تهران به عنوان يك مركز مهم علمي، صنعتي و تجاري كه داراي نيروي انساني متخصص و پشتيباني‌كننده زيادي است مي‌تواند بر مزيت‌هاي پارك بيفزايد.


مصوبات مربوطه:
طبق بخشنامه شماره 6241/ت125 مورخ 12/4/1370 هيات وزيران و مصوبه شوراي عالي شهرسازي، شهر جديد پرديس مي‌بايست 800 هكتار از اراضي خود را به كاربري‌هاي تحقيقاتي و آموزشي اختصاص دهدكه زمين مورد نظر جهت احداث پارك در اين منطقه قرار دارد. همچنين به لحاظ تأمين امكانات زيربنايي و ديگر مجوزهاي منطقه‌اي، شهر جديد پرديس بر طبق قوانين، مجوزهاي لازم را صادر نموده و تعهدات لازم را طي قرارداد في‌مابين اين دفتر و شركت عمران شهر جديد پرديس اعلام نموده است.


متراژ زمين و فضاهاي طراحي‌شده (در طرح جامع پارک):
متراژ زمين پارك شامل ۳۸هكتار مي‌باشد. هم‌اكنون فاز پردیس نوآوری به مساحت ۲۰ هکتار در حال بهره برداري بوده وهمچنين بزودي عمليات آماده سازي پردیس دانش به مساحت ۱۸ هکتار شروع خواهد شد. اجزاي فيزيكي پردیس نوآوری شامل بخشهای زير مي‌باشد:
  • منطقه شركتها: اين بخش كه فضايي در حدود 14 هكتار را شامل مي‌شود به دفاتر تحقيق و توسعه شركتها اختصاص دارد. بر اساس برنامه‌ريزي انجام‌شده اين منطقه به پنج گروه: الكترونيك و انفورماتيك، مكانيك و اتوماسيون، مواد جديد، شيمي و دارويي و بيوتكنولوژي تقسيم‌بندي شده است. شركتهاي متقاضي حضور در پارك پس از تصويب و موافقت مديريت پارك مي‌توانند بسته به موضوع فعاليت خود در يكي از پنج بخش فوق‌الذكر زمين خريداري كرده و در آن مستقر شوند. مالكيت شركتها بر زمين بصورت مشروط بوده كه شروط اصلي استمرار مالكيت آنها شامل: عدم تغيير كاربري زمين، اتمام عمليات ساختماني در زمان مقرر و فعاليت در آن و تبعيت از آيين‌نامه‌هاي داخلي پارك مي‌باشد.
  • ساختمان مديريتي پارك و خدمات تخصصي: اين بخش شامل مجموعه اداري و مديريتي پارك بوده و مراكز خدمات تخصصي ذيل را شامل مي‌شود: مركز اينترنت و اطلاع‌رساني، سالن كنفرانس، سالن نمايشگاه، كلاسهاي آموزشي و اتاق جلسات، بنگاههاي كارگزاري، بنگاههاي مشاوره‌اي و خدماتي. زيربناي در نظر گرفته‌شده براي اين بخش 8750 متر مربع است.
  • ساختمان خدمات عمومي و شهري: اين ساختمان شامل خدمات عمومي و شهري شامل ميهمانسرا، رستوران، فروشگاههاي مواد غذايي، آژانس حمل و نقل، امكانات ورزشي و تفريحي، مركز بهداشتي، فروشگاهها و مراكز كارگزار خدمات عمومي، مسجد و نياز مهد كودك و … مي‌باشد. زيربناي در نظر گرفته شده جهت اين بخش حدود 8800 متر مربع مي‌باشد.
  • ساختمان مركز رشد و ساختمان چند مستاجره: اين ساختمانها جهت شركتهاي نوپا و شركتهايي كه توان ساختمان‌سازي ندارند در نظر گرفته شده است. زيربناي در نظر گرفته شده جهت اين بخش 12750 متر مربع مي‌باشد.
  • مراكز تحقيقاتي و آزمايشگاههاي مشترك: در اين بخش آزمايشگاهها، كارگاههاي نمونه‌سازي و دستگاههايي كه مورد نياز بخش قابل توجهي از شركتها مي‌باشد ايجاد خواهد شد. تعداد و اندازه آزمايشگاهها و كارگاهها در حال برنامه‌ريزي است و تا يك هكتار زمين جهت اين بخش در نظر گرفته شده است.
  • ساختمانهاي استيجاري مستقل: نظر به اهميت ارتباط با شركتهاي داراي فناوري نوين در جهان و همراهي با آنان در توسعه فناوري و اتصال به بازارهاي جهاني براي شركتهاي ايراني، در اين بخش كه جزئي از منطقه شركتها مي‌باشد، پيش‌بيني ساخت تعدادي ساختمان مستقل جهت استقرار شعب شركتهاي خارجي در نظر گرفته شده است.
  • فضاهاي باز و عمومي: اين فضاها شامل خيابانها، معابر و ميادين و فضاهاي سبز است و محيطي در حدود 4 هكتار را شامل مي‌شود.

 
فاز توسعه (پرديس دانش) پارك فناوري پرديس:
فاز دوم پارك فناوري پرديس به نام پرديس دانش نام گذاري شده است در اين فاز كه 17.6هكتار مي باشد 74 قطعه زمين در متراژ هاي مختلف با كاربري هاي ارتباطات و فناوري اطلاعات، مكانيك و اتوماسيون، شيمي و زيست فناوري، الكترونيك و تجهيزات پزشكي و خدماتي پيش بيني شده است.
در اين فاز نيز جهت عبور كليه تاسيسات همانند فاز اول پارك تونل تاسيساتي به طول تقريبي2100 مترتعبيه شده است.در حال حاضر عمليات محوطه سازي و اجراي تونل انرژيپرديس دانش آغاز شده كه پيش بيني ميگردد تا انتهاي سال 92 پروژه آماده بهره برداريباشد.
لازم به ذكر است كه در اين فاز جهت خدمات به شركت هاي فناور هتل، مهد كودك، رستوران، مسجد، سوپر ماركت پيش بيني شده است. همچنين فضايي به مساحت 4850 متر مربع جهت امور ورزشي و فرهنگي نيز در نظر گرفته شده است.